fallback

Трудно ще се намери механизъм за блокиране на сделката с LIC33, смята финансист

Компанията е непозната за инвестиционната общност, заяви бившият шеф на Агенцията за приватизация Тодор Николов

11:35 | 25.03.15 г. 5

Държавата трудно ще намери механизъм за блокирането на сделката с LIC33. Това коментира пред телевизия Bulgaria On Air финансистът и бивш изпълнителен директор на Агенцията за приватизация Тодор Николов, след като компанията LIC33 придоби контролираните от Цветан Василев дялове в БТК, НУРТС и "Фърст Диджитъл", "Дунарит", "Авионамс" и ГАРБ, а кабинетът обяви, че иска информация за произхода на средствата по сделката.

Свидетели сме на една финансова война между бивши партньори, коментира ситуацията експертът. По думите му можем да гадаем каква е точно сделката, но инвеститорът не е познат за голяма част от инвестиционната общност. „Като че ли няма предишни инвестиционни сделки – т. е. основната цел на компанията е придобиването на тези активи. Те в голяма степен до този момент се считаше, че се контролират от Цветан Василев“, допълни Николов.

„Мога само да допусна, че това е един защитен ход на г-н Цветан Василев, който има за цел да не позволи тези компании да бъдат овладени или от негови противници, или от българската държава, във връзка с покриване на задълженията около КТБ“, предположи той.

Според него държавата има за какво да се притеснява, защото „безспорно е, че решенията, които се вземат по случая КТБ, се вземат много бавно. Даже в някои случаи има съмнения, че с действия или бездействия, или със забавяне на определени действия, се случват сделки и прехвърляне на активи“. Работа на държавата е да опазва активите в КТБ и да се опита да намали щетите, финансирани от данъкоплатците, допълни той.

Финансистът определи като позитивни законодателните промени, които ще позволят временни синдици да опазват активите в КТБ. Въпросът със сделката обаче ще постави в по-трудна ситуация държавата, ако тя е имала за цел чрез тези компании да възстанови част от средствата.

Като цяло Тодор Николов определи сделката като „странна“. Запитан какви са механизмите за блокирането й, Николов заяви, че ако страна по една сделка е Агенцията за приватизация, такива механизми има, а ДАНС може да проучи капиталите, с които оперират инвеститорите и евентуално да не се даде съгласие. Когато обаче сделката е между двама частни инвеститори, не е основателно да се искат гаранции. Златната акция на държавата в БТК вече не е активна, припомни той.

Големият въпрос е каква е целта на държавата, която трудно ще намери механизъм за блокирането на сделката, допълни експертът. Според него е важно да има възможност финансисти с висок авторитет да участват в законодателните процеси и да се изясни накрая какво се е случило в КТБ.

Единственото позитивно нещо досега е, че не се допусна дестабилизиране на банковата и финансовата система, но това се дължи по-скоро на доброто състояние на банките, а не на институциите, които ги контролират, смята Николов.

Вижте още във видеото:

Още видео материали можете да гледате в сайта на Bulgaria On Air

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:59 | 13.09.22 г.
fallback